פרק 174: קפה, חשיש, פיראטים ומגיפות - על החיים בא”י לפני 300 שנה - חלק 1

לפני כמה מאות שנים החיים כאן היו אחרים לגמרי. בים שטו שודדי ים, בדרכים ארבו שודדי דרכים, יהודים, מוסלמים ונוצרים התגוררו באותם יישובים ומגיפות פרצו שוב ושוב. נוסעים שהגיעו לכאן בין השנים 1500-1700 תיארו את שראו. כיצד מכינים קפה כמו שצריך, מה הגישו בבתי הקפה ומדוע אנשי הדת המוסלמים והיהודים שנאו אותם.  

הם סיפרו כיצד ריפאו מחלות, על היחסים בין היהודים למוסלמים והנוצרים, מה עישנו ואיך, על ממתקים, בתי המרחץ, הכנת סבון, איפור, מה קנו בשוק, על החקלאות, המסחר ועוד ועוד.

ד"ר יעל בוכמן אספה את כל סיפורי הנוסעים המרתקים הללו, לספר מרתק בשם 'פיראטים, פלחים ופאשות'. זהו אחד הספרים האהובים עלי מפני שהוא מסביר את המציאות הפשוטה של האנשים שחיו כאן לפני כמה מאות שנים.  

אני תמיד אומר אם אתם רוצים לדעת כמה רע כאן תקראו עיתון, אם אתם רוצים לדעת כמה טוב כאן, תקראו ספר היסטוריה. אז במיוחד בשבילכם, ובתודה גדולה לד"ר יעל בוכמן, הנה סיפורה של ארץ ישראל ומנהגי תושביה לפני כמה מאות שנים.

בסוף התכנית פינה חדשה של הד"ר רוביק רוזנטל 'גלגולה של מילה' ומבצע מיוחד למאזיני 'קטעים בהיסטוריה'   - ספרה של ד"ר יעל בוכמן ב55 ש"ח כולל משלוח במקום 128 ש"ח. 

להזמנת הספר לחצו כאן

בתכנית תשמעו גם שירים מהדיסק החדש של להקת Light in Babylon. לרכישת הדיסק לחצו כאן.

הפרק הוקלט באדיבותה של חברת סייבי, מיזם כלכלי-חברתי עצמאי ואובייקטיבי, שמטרתו לעזור לציבור החוסכים והמבוטחים בישראל. לא בטוחים שאתם חוסכים נכון לפנסיה? חושבים שאתם משלמים יותר מדי על ביטוחים מיותרים? כנסו לאתר SAVEY.CO.IL ותתחילו לחסוך יותר.

Share | Download

Episodes Date

Load more