Follow

קטעים - Ktaim

פודקאסט על אנשים, היסטוריה וסיפורים מרגשים

 חמישה סיפורים קצרים

 

במהלך השנים נתקלתי בסיפורים שפירסמתי בעיקר כפוסטים קצרים. קיוויתי לעשות עליהם פרק שלם אבל לא הגעתי לזה. אז במקום שהם יעלו אבק קיבצתי כמה מהם כאן בפרק הזה.  היום אספר לכם מדוע סירבה רחל מכבי לטוס להלווית בעלה, על האיש עם החור בבטן ששינה את עולם הרפואה, על השוטר הדרום אפריקאי שהפך לפושע נועז, על הגדוד האבוד של מלחמת העולם השנייה ועל סיור שעשיתי לפני שנה בירושלים. 

 

האמת כיף של פרק.

 

האזנה מהנה!

פרק חדש מתוך סדרת אירועי הערב המארחת את יובל מלחי במוזיאון המדע בירושלים.

ביקרנו בבית המלאכה של המוזיאון ושמענו סיפורים משעשעים ומרתקים על בניית תערוכות והאתגר של הצוות. לאחר מכן עלו על הבמה  כל יוצרי התערוכה וסיפרו על הנס שקרה להם באיטליה, על ההחלטות אילו מוצגים להציג ואילו לא, מה עבד ובכלל, הצצה לעולם של תערוכות במוזיאון המדע. 

אז לפני הנסיעה הבאה שלכם למוזיאון, תשמעו את הפרק.

האזנה מהנה!

 

"למרות שאדם ממציא מכונות והמצאות הוא לעולם לא ימציא מכונה יותר יפה, פשוטה ומוטת מטרה מאשר הטבע. הטבע יוצר איברים מושלמים לתנועה אצל חיות, אבל יוצק נשמה אל תוך הגוף אשר יוצרת רחם ובבוא הזמן מעירה את הנשמה של האדם שנמצא בתוכו".

          לאונרדו דה וינצ'י

ישנו מקום מיוחד במינו שנמצא ממש כאן, בארץ ישראל.

במשך שנים ארוכות המקום הזה כוסה בעפר וכמעט שנשכח.

למקום הזה קוראים "עיר דוד" על שם דוד המלך, כן אותו דוד מתקופת התנ"ך. אז מה קרה שם בדיוק, מדוע ירושלים נבחרה להיות עיר הבירה, איך היא הלכה לאיבוד וכיצד התגלתה העיר האבודה?

הכל בסיפור שלפניכם..

רבקה גובר הקליטה את זיכרונותיהם של חברי כפר אחים, מתקופת השואה. היא איגדה אותם לספר בשם 'אלה תולדות כפר אחים'. משהתחלתי לקרוא בו, לא יכולתי לעצור. כל סיפור בספר הזה הוא כמו אגרוף לבטן.

אספתי כמה קטעים מהספר והבאתי אותם בליווי מוזיקה בפרק שלפניכם.

לאחר שהספר יצא לאור, כתב עליו אלי ויזל כתבה מרתקת ומרגשת, אותה הבאתי גם בסוף הפרק. 

פרק עוצמתי של סיפורים אישיים מתקופת השואה.

הפרק לא מיועד לילדים.

יובל.

התארחתי לשיחה אצל פתחי וזימרי בגלי ישראל על הונאות צבאיות. הלוואי והיה לי מספיק זמן לספר גם על ההונאה של יהודה המכבי באמאוס ושל אלנבי בעבר הירדן אבל הזמן היה קצר. שוחחנו על הונאות צבאיות, יחידת הרפאים האמריקאית במלחמת העולם השנייה, המונגולים ועל מה באמת חשוב בבחירות הקרובות. 

האזנה מהנה!

רבקה גובּר היא אחת הגיבורות שלי. בפרק הזה תשמעו על רבקה גובר 'אם הבנים', על רוח ההתנדבות, על האסון שפקד אותה ואת משפחתה, על המעבר למעברה ועל המפגש שלה עם העולים החדשים שהגיעו מעולמות שונים לגמרי. אישה מדהימה המעניקה השראה גם היום. 

בפרק תשמעו שני קטעים מספרה אל משואות לכיש, מה כתב על הספר דוד בן-גוריון ומספר ציטוטים מכתבות שנכתבו עליה לאורך השנים.

האזנה מהנה!

 

לפני כשנה נקראתי למילואים לסדנה מיוחדת בה עבדתי עם חיילים וחיילות המעבירים הדרכות באזור יהודה ושומרון. במהלך העבודה נחשפתי לחומרים רבים אודות מלחמת ההתשה בבקעה, ארץ המרדפים וקרב כראמה. 

בפרק שלפניכם תשמעו על הקרב בכראמה, על עיירה ירדנית שהפכה למעוז המחבלים במהלך מלחמת ההתשה ועל איזה לקח צה"ל החליט ללמד את המחבלים אחת ולתמיד אלא ש... התכנון לא תאם את התוצאות. 

במהלך הפרק תשמעו גם קטעים מכתבה שהתפרסמה בעיתון הארץ בשנת 1998 עם מוקי בצר וכן קטעים מספרו 'לוחם חשאי' שראה אור בשנת 2015.

 

ארץ המרדפים, קרב כארמה והטראומה שרבים עדיין נושאים בליבם. 

האזנה מהנה.

.בחלק הראשון שמענו מפרופ' בר זוהר על הצלת יהודי בולגריה בשואה.

בחלק השני נשמע את פרופ' בר זוהר מספר על 3 העצות שקיבל משמעון פרס, על ההחלטה אם להפוך לסופר או דיפלומט, על הפגישה עם פון בראון מדען הטילים הנאצי, כיצד הפך לביוגרף של בן-גוריון, סיפורים על פולה בן גוריון, מדוע בן-גוריון גירש את בר זוהר, מתי הפך בן-גוריון למת מהלך, מדוע לא כתב את הביוגרפיה של דיין ועוד ועוד ועוד. 

איך הרגישו עולי הרגל לירושלים בימי בית המקדש השני, מה עשו כדי לטהר עצמם לקראת ביקורם בבית המקדש, איך הקימו הנוצרים כנסיות ברחבי הארץ ובבריכת השילוח ומהו הסטיו המלכותי שהדהים רבים ?

המרד ברומאים וחורבן בית המקדש השני, המטבע המיוחד שנמצא בחפירות, הביזנטים והמוסלמים הופכים את ירושלים לעיר קדושה לשלוש הדתות, החומות של סולימאן המפואר, החפירות והממצאים בחניון גבעתי, הממצאים האחרונים מעיר דוד ומי היה נתנמלך.

כשנפגשתי עם פרופ' מיכאל בר זוהר, הרגשתי כאילו אני מדבר עם ההיסטוריה בעצמה.

הוא סיפר לי על 3 העצות שקיבל משמעון פרס, איך הפך להיות הביוגרף של בן גוריון ועוד.

בחלק הראשון של השיחה, פרופסור בר זוהר מספר את סיפור הצלתם של יהודי בולגריה וחוויותיו האישייות מאותה תקופה. הוא כתב עליהם בספרו הרכבות יצאו ריקות.

בחלק השני יספר פרופ' מיכאל בר זוהר כיצד התלוצצות שלו גרמה לו להפוך להיות הביוגרף של בן גוריון. אחרי שהוא עבר את פולה כמובן...

תודה לנתן פוזניאק שהשתתף בהקלטת הראיון.

היסטוריה במיטבה.

האזנה מהנה!

המלך כורש מתיר ליהודים לחזור לירושלים אבל אף אחד לא רוצה לחזור לעיר הרוסה ומוקפת אויבים.
נחמיה ושבי ציון בונים ונלחמים.

עם בניית בית המקדש מחדש, חצי מהעם בוכה וחצי מריע בקול. מדוע?

מלחמות היוונים בחשמונאים, שלטון החשמונאים, עלייתו של הורדוס ומלחמות יהודים ביהודים.
וגם על החפירות בעיר דוד וגילויה של דרך עולי הרגל והממצאים המפתיעים תחתיה.

האזנה נעימה!

 

נסעתי להולנד לראיין את קיז קליין, שחוקר כבר שנים רבות מדוע מספר המתנדבים ההולנדים לאס אס במלחמת העולם השנייה, היה הגבוה ביותר מבין כל ארצות אירופה. עניין אותי מדוע הולנדי בחר לפתוח את הפצע הזה ומה הוא גילה. קיז סיפר לי על אנשים שגילו בגיל מאוחר כי הוריהם היו סוהרים באושוויץ, נערות הולנדיות שהפכו סדיסטיות, מה המתנדבים הללו חושבים כיום על השואה ועוד. ראיון מרתק שדינה פוזניאק, יקירת התכנית, תמללה לעברית. 

האזנה מהנה ותודה ענקית ל - Cees Kleijn!

 

בשנות השישים בארה"ב אסור היה לנשים להשתתף בתחרויות מרתון. 

קתרין סוויצר הייתה סטודנטית בת 19 באוניברסיטת סירקיוס, כשהחלה לרוץ בקבוצת ריצה. ארני בריגס, הדוור של האוניברסיטה הצטרף לקבוצת הרצים. הוא סיפר לחברה הצעירים על המרתון של בוסטון אותו הספיק לרוץ 15 פעמים. באחד הימים קתרין ירתה לעברו "אולי נפסיק לדבר על המרתון של בוסטון ופשוט נרוץ בו".

ארני השיב כי "אין בחורה בעולם המסוגלת לרוץ במרתון של בוסטון."

וחוץ מזה, לתחרויות מרתון, הכניסה לנשים אסורה.

 

ממלכת אשור, הממלכה החזקה בעולם, צרה על ירושלים הקטנה. חזקיהו ואנשי העיר מתכוננים היטב. שר הצבא האשורי נושא נאום דרמטי ופסיכולוגי. כיצד מסתיים המצור האשורי על פי התנ"ך ועל פי ממצאים ארכיאולוגים?

אנשי ירושלים היו בטוחים כי ירושלים לעולם לא תיפול כאשר הבבלים הגיעו לירושלים.

מה מלמד אותנו סופם הטרגי?

על חותמות החרס של אנשי המקרא שנמצאו בעיר דוד, כיצד גילה הילד יעקב אליהו את כתובת השילוח ומדוע הנקבה נחשבת לפלא הנדסי?

פרק שהוא סיפור מתח היסטורי.

האזנה מהנה!

 

איזה בלגן בירושלים!!! שלמה המלך ואינדיאנה ג'ונס נפגשים בעיר דוד.

מלחמות הירושה בין בניו של דוד, שלמה נמשח למלוכה בעיר דוד,  הקמת בית המקדש הראשון, שלמה מתאהב בנשים נוכריות ומפר את בריתו עם אלוהים ומדוע עונשו יחול על בניו. וגם מונטגיו פארקר 'אינדיאנה ג'ונס' האמיתי מגיע לעיר דוד. הוא חופר אבל מחליט לעשות קיצורי דרך ועד מהרה נאלץ לנוס על נפשו מהמון זועם. סיפור פשוט מעולה.   

בפרק תשמעו גם על ממצאי היום יום מימי שלמה המלך, הארמון הענק שנמצא בעיר דוד, האם היה ארמונו של דוד המלך?, מטבע של חמישה שקלים, עין צורים ועוד. 

אלחנן איטלי גדל בהולנד ולמד בסמינר לרבנים. כשהנאצים הגיעו להולנד הוא חש בסכנה והחל לחשוב כיצד ישרוד את המלחמה. כשהחלו הנאצים ללכוד יהודים שהתחבאו, אלחנן ידע שזמנו קצוב. איש מחתרת הולנדי הציע לו הצעה מטורפת לחלוטין - תתנדב לשרת ביחידת הורמאכט בצבא הגרמני ושם בעזרת הגרמנית שלך תחייה עד סוף המלחמה. אלחנן לא האמין למשמע אוזניו. משלא הצליח למצוא תכנית חלופית, לקח תעודה מזוייפת, עלה על רכבת ונסע - לברלין.

נפגשתי עם נכדו של אלחנן, אלמוג איטלי, שסיפר לי את סיפורו של סבו.

היום נצא למסע בן 3000 שנה לצד דוד המלך ואף נכבוש את ירושלים. על עלייתו של דוד המלך למלוכה, כיבוש העיר ירושלים מידי היבוסים, האם באמת הייתה ממלכה בשם בית דוד, בת שבע ואוריה החיתי, משל כבשת הרש, עונשו של דוד, היהודי הראשון שחפר בעיר דוד  - ריימונד וייל, קברי המלכים, כתובת תאודוטוס, מרד הפלאחים ועוד.

האזנה מהנה!

לא ממש ידעתי לאן תזרום השיחה עם ד"ר עמרי שינטל. נתתי לשיחה לזרום ועומרי סיפר לי על ילדותו בצפון, החוויות בצבא, הטיול המשוגע שעשה במונגוליה ומה זה בכלל אשפוז ביתי.

האזנה מהנה!

סדרת הפודקאסט החדשה שלנו 'הסודות של עיר דוד' עולה היום לאוויר. את סדרת הפודקאסט יצרנו בשיתוף עמותת אל עיר דוד.

בסדרה בת ששת הפרקים תשמעו את הסיפור ההיסטורי של עיר דוד, המלכים והתככים, סיפורי התנ"ך והעדויות ההיסטוריות, הממצאים המדהימים שנמצאו בעיר דוד, על הארכיאולוגים הראשונים שסיפוריהם מזכירים את אינדיאנה ג'ונס ומעלליו ועוד.

את הסדרה כתבו איתמר בן דוד, תומר שלוש ואנוכי. דינה בר מנחם על עריכת לשון ותוכן. אסף רפפורט עיצב את הפס קול של הסדרה, המיקס והאפקטים. רעות וילף, דוברת עיר דוד, עזרה לנו מהרגע הראשון ובלעדיה הסדרה הזאת לא הייתה רואה אור. אנו מודים לה מקרב לב. הסדרה הוקלטה באולפני סופה סטודיו ותודה לאופיר גל. תודה גם לרב אבישי אלבוים מספריית הרמב"ם על ההערות החשובות.

בתום הסדרה יצא פרק מיוחד לילדים וראיון עם אילת מזר המאמינה כי מצאה את ארמון המלך דוד.

משחקי הכס מגיעים לירושלים. ולאוזניים שלכם.

האזנה מהנה!

"רופא חייב להאמין בניסים. אני בעצמי ראיתי ניסים במו עיניי." כך סיפר לי בהתרגשות ד"ר אוסאמה דראוושה.

ד"ר דראוושה הוא רופא פנימאי מומחה בבית חולים העמק בעפולה ומטפל באנשים החולים במחלות קשות בבית.

נפגשתי איתו בבית קפה בצפון, שם הוא סיפר לי מה חלם להיות כילד, מדוע בחר להיות רופא פנימאי, הרגעים המרגשים בקריירה שלו, האמונה בניסים ועל השיעורים החשובים להם הוא זוכה מדי יום.

האזנה מהנה!

ד"ר איתמר עופר סיפר לי מדוע הוא לא מייעץ לאף אחד מה ללמוד, איך זה שהוא עדיין הולך לאיבוד בבתי חולים, מדוע זנח את חלומו לגדל פרות, למה רופא ילדים הוא בעצם רופא של אימהות, על המסע שלו בהודו ומדוע הוא מאמין כי המקום הטוב ביותר לטפל באנשים הוא בבית.

פרק עם המון תובנות לחיים.

האזנה נעימה!

ישבתי לשיחה עם מורן וייס ושמעתי מה זאת עבודה סוציאלית, על עבודתה באלוט ומקרה אחד ספציפי ששבר את ליבה, העבודה עם חולי ALS, מדוע על כולנו לאמץ את אפקט סוף העמוד, משאלות אחרונות בלתי שגרתיות והאם אפשר שלא לקחת את העבודה הביתה.

סיפורים על נתינה, חמלה ומקצוע שרובנו מכירים דרך העיתון. 

האזנה נעימה!

הפרק הזה התחיל לפני כמעט שנה. נסעתי עם אחי לעלה נגב כדי לבקר במקום ולראות את הכפר המיוחד שדורון ודידי אלמוג הקימו עבור בנם. שמעתי את דורון מספר על המקום ומאוד התרשמתי. אחר כך כשהאזנתי להקלטה, היא פתאום הייתה ממש מרגשת. אפילו טפטפתי קצת מהעיניים.

אז נסעתי לביתו של דורון אלמוג והקלטתי ראיון שלם. דורון סיפר על לי על אחיו ערן שנפל במלחמת יום כיפור, הגילוי כי הוא היה נפצע, ננטש ודימם למוות, ההבטחה שהבטיח לעצמו, על אמו שמעולם לא בכתה, איך הכיר את דידי אישתו, על ערן בנם שנקרא על שם אחיו וציפו ממנו לגדולות ונצורות. על הגילוי כי ערן נולד עם מוגבלות שכלית התפתחותית (אז קראו לזה מפגר...), על נפילת השמיים ועל הגילוי כי מסגרות לילדים בוגרים כמו ערן מסריחות מצואה.

דורון ודיד יצאו לקרב כדי לשלב את ערן וילדים אחרים במסגרת נורמלית והקימו את הכפר השיקומי עלה נגב - נחלת ערן.

דורון סיפר לי גם על גילויים שלו על משפחות מפורסמות "שהחביאו את המפגרים שלהם".

פרק עם היסטוריה, סיפורים מרגשים ותובנות רבות לחיים. וכן, אם הידיים, הרגלים והראש שלנו עובדים כמו שצריך, כדאי להגיד תודה כל בוקר.

האזנה מהנה!

 

 

לפני כשנה הוזמנתי להרצות בחיפה על ידי עמותת נאמן, העוסקת בשיקום שלאחר שבץ מוחי. העברתי את ההרצאה למשתתפים שהיו בעיקר בני 50+. חלקם ישבו עם פה פתוח והזילו ריר. לחלקם היד או הרגל זזה בתנועה אי רצונית. חשבתי על זה שיכול מאוד להיות שרק כמה שבועות לפני כן הם היו מהנדסים בכירים, מנכלים של חברות או כל אחד מאיתנו. זה עשה לי נורא עצוב לראות אותם ככה. ואולי זה השפיע עלי ככה כי נוכחתי לדעת שבשנייה אחת אנחנו יכולים להפוך למישהו אחר לגמרי.

ד"ר אורון, מנהל מחלקת השיקום בבית בצבר רפואה, סיפר לי על אבא שלו וכסא הגלגלים, על הביקורים בבית לוינשטיין בתור ילד, על מטופל שמביא אותו לדמעות גם היום ומה זה לעזאזל שיקום.

האזנה נעימה!

 

פיזיותרפיה עוסקת באבחון וטיפול בהפרעות תנועה ונשימה. פירוש המילה מלטינית היא פיזיו – כח ותרפיה – טיפול. אם תרצו טיפול בעזרת כח.

הדס כורם גדלה בגבעתיים וחלמה להיות מורה. כשחזרה מהטיול בהודו, מבלי לדעת בדיוק למה, המילה פיזיותרפיה קפצה לה לעין. הדס החלה ללמוד באוניברסיטת חיפה והתאהבה בתחום.

הדס סיפרה לי על המקצוע המיוחד הזה, על מטופלים שעמדו והלכו כנגד כל הסיכויים ומקרים בהם היא הזילה דמעות. בעיקר של אושר.

האזנה נעימה! 

שמחה שפירא הוא רופא חרדי מבית שמש. הוא מלווה אנשים בסוף חייהם. הסיפור האישי שלו מדהים, וגם הסיפורים על המטופלים שלו - ערבים, יהודים חילוניים ויהודים דתיים. וזה גם סיפור אהבה מיוחד. פרק שאין יום שאני לא חושב עליו ועל הד"ר המיוחד הזה שפגשתי.

האזנה מהנה!

זה לא קל לגלות שיש לך דמנציה זה אפילו קשה יותר לגלות שבן משפחה שלך חולה בדמנציה ואולי יום אחד כבר לא יזהה אתכם.

ישבתי עם טל ספיר מצבר רפואה לשיחה קצרה בה דיברנו על זיקנה, דמנציה, סיפרים עצובים ומשעשעים וטיפים להתמודדות משפחתית עם דמנציה. טל סיפרה לי סיפורים מרגשים על מטופלים שלה וכיצד ניתן להתמודד בצורה לא שגרתית עם מצבים בלתי שגרתיים.

האזנה מהנה!

 

החלק השני והאחרון העוסק בסיפור החילוץ בחורף בדצמבר 1980.

אני חוזרים אל הסערה יוצאת הדופן שהתרחשה בארץ. גלים בגובה של עשרה מטרים ויותר התנפצו אל החוף בעוצמה מדהימה. באותה עת נבנה בחדרה מזח הפחם של תחנת החשמל. חברת בנייה ימית איטלקית השיטה שתי אסדות עבודה לארץ ומיקמה אותן מול תחנת הכוח בחדרה. האסדות ועליהן עשרות פועלים איטלקיים וכמה פועלים ישראליים, עמדה להתנפץ על שובר הגלים של נמל חדרה. הפועלים היו בסכנת חיים.

איש השייטת אורי טאיץ ואנשי חיל האוויר ויחידות החילוץ, עמדו לעשות את הבלתי יאמן. 

האזנה מהנה!

 

הילדות של רוני צבר לא הייתה פשוטה. הוריו התגרשו בגיל צעיר (מאוד) ורוני לא היה תלמיד מבריק. בצבא הוא הבין שהוא כן מסוגל ללמוד ואחרי קורס חובשים הוא החליט שהוא רוצה ללמוד רפואה. אבל באמצע התואר משהו הציק לו. אז רוני מצא את המקום הכי נידח בעולם והפך לרופא של ילידים אוסטרלים או אבוריג'ינים באמצע המדבריות של אוסטרליה. ויש לו סיפורים מעולים משם.

 

במהלך השנים רוני הבין שרופאים חייבים לחזור לטפל באנשים בבית. אחרי שפגש את את רחל ואת נעמה, הוא הבין שמצא את ייעודו. והוא הקים חברה שתעשה בדיוק את זה.

 

פרק שהוא פשוט סיפור טוב.

 

האזנה מהנה!

 

התלבטתי איך לחגוג את פרק 300. בסוף החלטתי לעשות משהו שאני רוצה לעשות כבר הרבה זמן אבל פשוט לא מגיע לזה.

בפרק הזה בחרתי 30 ספרים אקראיים ממדפי הספרים שלי. אפתח את הספרים בעמוד אקראי, בשידור, ונראה מה נמצא. זה קורה לי כל הזמן שאני פותח ספרים בעמוד כלשהוא ונופל על פסקה נהדרת או סיפור מטורף. 

אז הנה, שעה וחצי של ספרים...

האזנה מהנה?

תודה למאזינה שיר וייצמן על האיור!

בעשרה בדצמבר 1980 התרחשה אחת הסופות הקשות שידעה מדינת ישראל. גלי ענק של עשרה מטרים התנפצו על החוף וניפצו כל שעמד בדרכם. באותם ימים עמלו פועלים איטלקים על בניית מזח לפריקת פחם בחדרה. הסופה תפסה אותם בהפתעה ועשרות מהם ניצבו על רפסודה שעמדה להתנפץ על הסלעים.

ספינה של חיל הים שיצאה מנמל אשדוד בכיוון חדרה, נעלמה בין הגלים ומעל מסכי המכ"ם. בבסיס הודיעו שהיא טבעה על אנשי צוותה.

נתן פוזניאק הקליט, ערך ויחד אנו מספרים את אחד הסיפורים המרתקים ששמעתי בתקופה האחרונה.

האזנה מהנה!

רימון חייט, הוא כלכלן ויועץ כלכלי. הוא סיפר לי איך כל הזמן מנסים לעבוד עלינו ואנחנו לא שמים לב.

רימון הסביר לי מדוע המחיר למשתכן אינו מיועד לזוגות צעירים, מה יקרה למחירי הדירות בשנים הקרובות, מדוע בנק דומה למגרש מכוניות משומשות או לסוחר סמים, מדוע יועץ משכנתא הוא הכל חוץ מיועץ, מה הקטע של פגישות חינם בנושא ביטוח חיים, מדוע בנק ישראל דרש מישראכרט להוריד את הפרסומת להלוואה לסגירת המינוס, מה מסתתר מאחורי הלוואה ב-0% ריבית, איך לבחור ביטוח לרכב מבלי שיבלבלו לך את המוח, מדוע חסכון לילדים הוא רעיון גרוע וכל מיני טיפים לחשיבה כלכלית והגיון בריא.

פרק שהוא שיעור לחיים.

האזנה מהנה!

 

אפי טלבי נפל בשבי מחבלים בתחילתו של מבצע שלום הגליל, לימים מלחמת לבנון הראשונה. אפי לא האמין שיבוא היום ויחזור הביתה. הוא החל לחשוב על הדברים הקטנים, על מוזיקה, על נס קפה ועל אמא שלו. במהלך הימים אפי חשב לשים קץ לחייו, אבל אז מחבל אחד שינה הכל.

ואז קרה נס. 

סיפור מרתק ובלתי נתפס עם מסר מיוחד בסופו. 

האזנה מהנה!

פרק משותף עם ניב מורגנשטרן מהפודקאסט פרסונה. דיברנו על חינוך בהיסטוריה של העם היהודי, נבואותיו של אלווין טופלר, מדוע בתי ספר מזכירים בתי חרושת, שיטות לימוד חדשות ברחבי העולם ומה באמת כדאי ללמד את הילדים שלנו היום כדי שיהיו מוכנים למחר.

בעשרים וארבעה לינואר 2019 שזה ממש עוד מעט אירוע היסטוריה לילדים ביום חמישי בערב בבית אריאלה. מקווה שכולכם מתכננים להגיע.למעלה מחמש מאות איש כבר נרשמו ואנחנו עורכים חזרות בימים אלה. תשקיעו קצת בילדים שלכם ותבואו איתם.

גולדה מאיר פגשה את עבדאללה מלך ירדן פעמיים, פעם אחת לפני הצבעת האו"ם על תכנית החלוקה ופעם שנייה כמה ימים לפני פרוץ מלחמת העצמאות. טרם פגישתם השנייה הזהיר אותה המלך עבדאללה שלא יוכל לערוב לביטחונה האישי. גולדה לא נרתעה. המלווה שלה, עזרא דנין ניסה להניא אותה גם הוא אך היא השיבה, "אם יש סיכוי הקלוש ביותר להציל בחור אחד, אני נוסעת".

וכך מחופשת לערבייה כשלצידה עזרא דנין מחופש גם הוא, יצאו השניים אל עבר רבת עמון, לנסות לשכנע את המלך עבדאללה שלא להצטרף למלחמה נגד ישראל.

האזנה מהנה!

 

 

מאזין של התכנית בשם עידן להב פתח פרויקט בהדסטארט. עידן רוצה להוציא לאור ספר בשם 'ספר מסעות ישראלי'.

בפרק תשמעו סיפור בשם איך אומרים סמי הכבאי בערבית ושיחה קצרה שלי עם עידן על הספר.

וגם סמי הכבאי בערבית וקטע משעשע מיוטיוב בו מישהו שלא מצאתי את שמו מתעצבן ממש על סמי הכבאי וחבורתו.

לתמיכה בפרוייקט של עידן - https://headstart.co.il/project/46063

האזנה מהנה!

 

להרשמה לאירוע 'היסטוריה לילדים' לחצו כאן!

האירוע יתקיים בבית אריאלה, ספריית הרמב"ם, 24.1.2019 בשעה 18:30

 

במשך אלפי שנים חלם האדם על מה שנחשב לבלתי אפשרי – לעוף באוויר כמו ציפור. שני אחים מארצות הברית, שהייתה בבעלותם חנות לתיקון אופניים, החליטו לנסות לבנות כלי טיס בעצמם. בתחילה הם בנו דאון אולם אז הגיעו אינספור כשלונות. האחים לא התייאשו ולבסוף הם הצליחו לבנות את כלי הטיס הראשון בהיסטוריה. אבל אז, הם החליטו לא לספר על זה לאף אחד.

האזינו לפרק על האחיים רייט 

 

להרשמה לאירוע היסטוריה לילדים לחצו כאן!

האירוע יתקיים בבית אריאלה, ספריית הרמב"ם, 24.1.2019 בשעה 18:30

בשנות השישים העולם כבר היה מכור למשקה השחור והמוגז של חברת קוקה קולה. גם בארץ רצו לשתות את המשקה הפופולרי והבעלים של חברת טמפו פנה לחברה לקבלת זכיון. הוא נתקל באינספור תירוצים עד שלבסוף הכריז כי קוקה קולה אינה מגיעה לארץ מחשש של החרם הערבי.

היהודים בארצות הברית זעמו על הכניעה לחרם הערבי של קוקה קולה ויצאו להילחם בענקית המשקאות. איך זה נגמר? הכל בפרק שלפניכם בו קובי ברדה מספר לנו על סיפור החרם היהודי על קוקה קולה.

האזנה מהנה!

החודש לפני מאה ואחת שנים שלח הלורד בלפור מכתב לחיים וייצמן בו כתב כי ממשלת הוד מלכותו רואה בעין יפה ייסוד בית לאומי לעם היהודי בא"י. זה היה עשרים שנה בלבד לאחר שהרצל דמיין מדינה ליהודים בארץ ישראל.

מחקר חדש מגלה שהצהרת בלפור כמעט ולא התרחשה. והסיבה הייתה התנגדות של שר יהודי בבריטניה להצהרה.

הבריטים היו קרובים מאוד לבטל את המכתב ורק פגישה הזויה אחת, הרחק מעבר לים, הצילה את המצב. נפגשתי עם קובי ברדה לשמוע את הסיפור המטורף הזה.

הפרק הוקלט באולפני סופה סטודיו ותודה לאסף רפפורט האחד והיחיד.

עומר אחי חזר מיפן אחרי שנתיים בהם לימד בבתי ספר שונים. שיחה על החיים ביפן, למה מורים יפנים עובדים 70 שעות בשבוע, כמה שעות תלמידים נמצאים בבית ספר, מדוע אין חופש גדול, מה היה לו הכי קשה לראות, איזה פרי עולה 100$ ביפן, יחסים בין גברים ונשים, בקיצור, שיחה מרתקת ולעיתים מטורפת.

 

האזנה מהנה!

 

תארו לכם שמישהו היה מספר לכם סוד ומבקש מכם לא לגלות אותו. כמה זמן הייתם מסוגלים לשמור על הסוד הזה? ותארו לכם שבין בעלי הסוד הייתה סיסמה - לא מדברים על זה. כמה זמן הייתם שומרים עליו?

אנשי כפר גלעדי שמרו על הסוד הזה הרבה זמן. הרבה מאוד!

הפרק שלפניכם הוא ביקור בסליק בכפר גלעדי עם המדריך שי מלמוד שהכיר את הדמויות עליהן הוא מספר, באופן אישי.

האזנה מהנה!

 

אם אתם אוהבים סיפור טוב, הפרק הזה בשבילכם.

בחודש דצמבר 1941 המריא מטוס של חברת פאן אם מארצות הברית לניו זילנד. אלא שאז פרצה מלחמת העולם השנייה והאוקיינוס השקט הפך מקום מסוכן. על צוות המטוס הוטל להחזיר את מטוסם לניו יורק, או במילים אחרות, להקיף את העולם. לחברת פאן אם לא היו תחנות בדרך, לא דלק מתאים, לא חלקי חילוף ולא האנגרים לתיקונים. הם נאלצו להסתכן במסע שאף אחד לא עשה קודם לכן.

את הפרק חקר וכתב נתן פוזניאק. אני מודה לנתן מקרב לב!

אני כרגיל גם חקרתי, הצקתי לנתן עם שאלות, ערכתי לשידור, קריינתי וערכתי את פס הסאונד.

האזנה מהנה!

 

 

 

מוזיקה

המוזיקה בפרק היא של היוצר המוכשר TeknoAxe

בקרו באתר שלו www.teknoaxe.com    

ערוץ היוטיוב של טכנואקס   – https://www.youtube.com/user/teknoaxe

 

 

7777

 

 

 

 

 

פרק מלא בסיפורים על אופנה, שינה והיסטוריה.

אריאלה גויכמן גארבר היא חוקרת אופנה. נפגשתי איתה כדי לשמוע סיפורים על פיג'מות מוזרות, מהיכן מגיעה המילה פיג'מה, מדוע לבשו לבן בט"ו באב, למה נשים באירופה ישנו בישיבה, מהי שינה אמצעית, מה הסיפור של המצנפת ושל פיג'מת הקנגרו, הגלביה שלי ועוד סיפורים מרתקים הקשורים לאופנה והיסטוריה.

האזנה מהנה!

 

תודה לחברת פנדה ZZZ על תמיכתה בפרק!

 www.pandazzz.co.il

 

לפני כשנה נתקלתי בספרה של טובה רון, 'הילדה - זו אני', אותו הוציאה בהוצאה עצמית. בהקדמה טובה כותבת "רסיסים של זכרונות ילדות באותו מקום, בזמן אחר"

הספר מאוד מצא חן בעיני. לקרוא על תל אביב של שנות הארבעים מנקודת מבט של ילדה קטנה, היה מאוד מרענן. הפרק שלפניכם הוא אחד הפרקים בספר, בו טובה מספרת על הסוד של הוריה והבעיות עם הקרפיונים באמבטיה...

את הפרק מספרת נוי, ביתי. הקול שלה הרבה יותר מתאים לדמות מאשר שלי.

בסוף הפרק ראיון עם הראל נכדה של טובה, שזכה בתחרות ממש מיוחדת בבית ספר בזכותי...

אז הנה קטע מספרה של טובה רון 'הילדה - זו אני' בהוצאת ספרי ניב.

האזנה מהנה!

איך נראו החיים בירושלים לפני כמה מאות שנים, כמה קשה היה להיות יהודי בארץ ישראל העות'מאנית ואיך באמת נראתה ירושלים תחת שלטון טורקי. ארדואן תקשיב!

בפרק תשמעו גם על הביקוש לבדי צפת, כמה יהודים היו בירושלים לאורך השנים, מי היה ישראל פוטר, ביקורים ורשמים מירושלים של הרמן מלוויל (שכתב את מובי דיק), מארק טוויין, ד"ר תומאס צ'פלין ואחרים.

הפרק הוא חלק מהרצאה שהעברתי לכבוד יום ירושלים בגבעת הראל. אני מודה לחברים מגבעת הראל, על האירוח הנפלא, על כל המאזינים שפגשתי, גדולים וקטנים כאחד ועל ההזמנה להרצאה.

האזנה מהנה!

באפריל 1983 התרחש אחד ממקרי השוד הנועזים והמתוחכמים במדינת ישראל. מהמוזיאון לאומנות האיסלאם נגנבו למעלה ממאה שעונים יקרי ערך ששוויים הוערך במיליוני דולרים. המשטרה חיפשה קצה חוט במשך 20 שנה ולא מצאה כלום. חוקרים פרטיים גוייסו לעניין אבל גם הם לא מצאו קצה חוט. ואז הגיעה שיחת טלפון מוזרה...

האזנה מהנה!

 

נסעתי לדליית אל כרמל לשוחח עם חבר הכנסת לשעבר אמל נסר אלדין, שכיהן כחבר כנסת מטעם הליכוד בשנים 77 עד 89. אמל סיפר לי על פועלו, על נפילת בנו, מדוע עזב את מפא"י ועבר לליכוד, על ההערצה שלו למנחם בגין ומדוע העדה הדרוזית כועסת כל כך בימים אלה.

יחד איתנו ישבו גם לוטפי בנו הצעיר ביותר של נסר, מוסא חלי עיתונאי וסופר וסמיח נאטור עורך האנציקלופדיה הדרוזית.  

בסוף הפרק 3 דקות עם בעל מעדניה בשם האני נסר אלדין, שסיפר גם הוא על תחושותיו.

האזנה מהנה!

פרק על משרות שנעלמו מהעולם ומשרות העומדות להעלם בקרוב.

פרק משותף לליאור פרנקל (פופקורן) ולי.

מה בדיוק עשו בימטיסטים? חותכי פתילים? נערי סלילים? שוברי פחם? מניחי פינים? תיכף תדעו.

מה תעשה המכונית האוטונומית לנהגי המוניות, אילו משרות עומדות להיעלם בקרוב מאוד, מי צריך לפחד או לא לפחד ואיך כדאי להתכונן לעתיד.

האזנה מהנה!

 

לינקים שהוזכרו בפרק

קורס בית אריאלה

פודקאסט רמבם

המהפכה מעבר לפינה

לינק ליאור Jolt

הרבה מאוד ציטוטים מרתקים של בן-גוריון לא נכנסו לסדרת הפודקאסט ולא יכולנו לוותר עליהם. אז נפגשתי עם תומר שלוש בבית בן-גוריון בתל אביב לדבר עליהם.

מה באמת חשב בן-גוריון על יהודי אסיה ואפריקה? נבואותיו על מלחמת העולם השנייה וההשמדה של יהדות אירופה, נפילתה של ברית המועצות ואיחוד גרמניה, תעשיית ההייטק ועוד. מה חשב בן-גוריון על הנוער שיושב בבתי קפה, בסינמה ובמועדוני הלילה, מתי יהיה שלום עם מדינות ערב (עדיין לא הגענו לשם), מדוע העויינות הערבית עשתה טוב למדינת ישראל, מדוע התנצל בפני אלתרמן, קללת הטלפון והווטסאפ ועוד ציטוטים מרתקים של דוד בן גוריון.

בהיסטוריה התרחשו מספר מהפכות בזכות... הפסקת עישון. שתי מהפכות שכאלה שינו את העולם בו אנו חיים היום. המהפכות עליבהן תשמעו התרחשו באיראן ובאיטליה. שני סיפורים מצוינים טובים מתובלים בהיסטוריה ושיחות משעשעות.

זהו פרק משותף אותו הקלטתי יחד עם תמר עילם גינדין המהממת מהפודקאסט 'אירניום מועשר', עידוק הלא הוא עידו קינן ועומר סנש מ- podcastico, אולפן להקלטתה ומיתוג של פודקאסטים חדשים וישנים. פרטים נוספים בפרק עצמו.

יאללה בואו נפסיק לעשן ונשנה את העולם.

האזנה מהנה!

 

סדנת פודקאסט מקוון – בית אריאלה

 

את הפודקאסט אירניום מועשר תוכלו למצוא כאן:

http://podcast.zeresh.co.il/

 

קטעים בהיסטוריה - נרגילות בארץ ישראל 

פרק 174: קפה, חשיש, פיראטים ומגיפות – על החיים בא"י לפני 300 שנה – חלק 1)הורדה(

פרק 176: קפה, חשיש, פיראטים ומגיפות – על החיים בא"י לפני 300 שנה – חלק 2 ) הורדה(

פרק 177: קפה, חשיש, פיראטים ומגיפות – חלק 3) הורדה)

פרק 179: קפה, חשיש פיראטים ומגיפות – חלק 4 ) הורדה)

פרק 197 – קפה, חשיש ופיראטים – חלק חמישי ואחרון) הורדה(

 

פרסומת לסיגריות עם רופא מתוך חזרה לעתיד

https://www.youtube.com/watch?v=skvG9wyeY68

(מוזר, מצאתי גם סרטון שאומר שזה נערך החוצה מהסרט, אבל אני זוכרת את זה בסרט!)

 

ישנוני 

https://youtu.be/kFxksNcLfcA

 

מחקרים על אלצהיימר ועישון

https://www.parkinsons.org.il/%D7%A4%D7%A8%D7%A7%D7%99%D7%A0%D7%A1%D7%95%D7%9F-%D7%A2%D7%99%D7%A9%D7%95%D7%9F/

 

https://www.ipa-online.org/news-and-issues/recent-advances--smoking-and-cognitive-functioning-the-dilemma

Nicotine, in contrast, has positive effects on certain cognitive domains. Nicotine is structurally similar to acetylcholine and has been shown to improve cognitive functioning, possibly through stimulation of both α4β2 and α7 nicotinic receptors, which are essential for memory functioning. Decreased nicotinic activity in the hippocampus and amygdala may impair memory function. 

 

הפודקאסט של האסירים

https://www.earhustlesq.com/

 

פרקי איראניום מועשר שהזכירו את השושלת הצפוית: 

          פרק 15 - שיעים ונהנים עם אורי גולדברג

          פרק 17 - 100 שנים של מהפכות - ציר זמן 

ב"איראן בקטן" הזכרתי את שאה עבאס הצפוי בטיול לגשר 33 הקשתות אצפהאן. 

 

פרקים אחרים שהוזכרו: 

פרק 23 על השפה (בכלל ובהקשר הגיית האות ק' בפרסית)

פרק 22 על השיעה עם אורי גולדברג (חלק 2)

פרק 21 - קרוסאובר עם הפודקאסט של התנ"ך של ד"ר ליאורה רביד ודברי הימים של ד"ר אילן אבקסיס. 

 

השושלת הקאג'ארית הוזכרה ביותר פירוט בפרק 17 (ציר הזמן 2), 

 

והייתה שם גם התייחסות למרד הטבק (< הקישור כאן הוא לפרק על מרד הטבק באיראן בקטן, המיני-פודקאסט שלי ברדיו ת"א)

 

נפוזופוביה: 

מאמר (בעברית) שכתבתי ב-Persian Gulr Observer

וידאו - למה המסגדים ריקים?

וביו טיוב: 

https://youtu.be/z9tbE0yJesA

 

 

1 ליש"ט ב-1892 שווים 122 ליש"ט של היום. 

חצי מיליון ליש"ט של אז זה 61,000,000.00 של היום.

 

מפה דינמית המראה את איחוד איטליה

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/00/Italian-unification.gif

 

על האטימולוגיה של שחמט, מתוך הבלוג שלי "עברית וחיות אחרות" (עידוק המציא את השם, גם את איראניום מועשר).

 

Google Home – דמו מגניב

 

הסרט פרידה של אצע'ר פרהאדי 

 

הפרק בקטעים בהיסטוריה על ליאונרדו דה-וינצ'י, שבו מוזכר גם צ'זרו בורי, הבן החורג של האפיפיור שרצח את אחיו.

לאונרדו דה וינצ'י – האדם הסקרן בהיסטוריה – חלק 4

 

תאג' אלסלטנה - בתו של נאצר א-דין שאה קאג'אר (נקדיש לה פרק!)

מילאן, הו דה פאק איז מילאן:

https://www.youtube.com/watch?v=0bqJ3-U69d8

פרופסור מירי עמית על איך אנשים מכמתים וסופרים – מדידת מרחק בסיגריות ובירה

 

פודקאסטים חדשים ושווים

פודקאסט 'עם הספר' – עם הרב אבישי אלבוים מנהל ספריית הרמב"ם בבית אריאלה

ושאר ירקות – פודקאסט על בריאות הנפש בישראל

דיבור עצמאי עם מיכאל שוורץ – פודקאסט על עיצוב ועסקים

הפודקאסט של התנ"ך עם ד"ר ליאורה רביד

מדברים אסיה – על אסיה ועסקים ישראליים

Older Episodes »